0 Kč

Světle Azurový Móda Úvodka na Facebook.jpg

Už jste někdy viděli zkamenělé dřevo?

Okouzlující struktura letokruhů, miliard rostlinných pletiv uspořádaných do nádherných tvarů, které v symbióze vyživují desítky metrů vysoký strom a dodávají živiny i těm nejmenším lístečkům v korunách staletých mohykánů uchvacujících svou velikostí a životní sílou. Co se ale stane, že tento obrovský živý organismus zkamení?

Miliony let trvající proces

Za to, že můžeme tyto miliony let staré solitéry obdivovat v jejich kamenné podobě i nyní, mohou povětšinou přírodní katastrofy. Aby kmen nezačal trouchnivět, ale uchoval si svůj původní vzhled, je nejprve nutné jej odříznout od kyslíku. To se povětšinou dělo s vulkanickým přičiněním, sesuvem půdy, případně silnými povodněmi, které kmen uvěznily pod vrstvou neprodyšného bahna. Tím ale celý proces pouze začíná. V anairobním prostředí se zastaví tlení, kmen ale potřebuje ke zkamenění spoustu minerálů. Tu přijde na řadu mineralizovaná voda, která nasakuje do všech kapilár, pletiv a drážek masivu. Zde se usazuje a dokonale kopíruje rostlý tvar. Nahrazuje celulózu a další "živé" látky tvořící masu. Podobně jako jeskynní stalaknity/tity/táty se velice pomalým mineralizováním stává kmen kamenem. Proces je dokonán s posledním atomem organické hmoty přeměněným na nerost. Fascinující.

Návrh bez názvu (2).jpg

Návrh bez názvu (5).jpg

Jak zkamenění urychlit?

Jelikož má zkamenělé dřevo nezaměnitelné vlastnosti, estetickou a historickou hodnotu, dalo pár chytrých hlav hlavy dohromady a zadumali se nad řízenou výrobou. Ta spočívá v silném opakovaném mineralizování dřeva (křemičité roztoky), následuje sušení (dehydratace) a závěrem bude masa vystavena vysokým teplotám (až 1350°C). Vše by se mělo odehrávat v bezkyslíkovém prostředí, například argonová pec, argonová komora na vychlazení.. 

Výsledek je esteticky i funkčně shodný s vzácnými kousky z období prehistorické flóry. Přijatelnější je tento skvost i cenově. Za unikát velikosti dvou dlažebních kostek je cena okolo 20 tis. Kč. U stejně velkého dřeva syntetického původu se v materiálu pohybuje cena 15x menší. cca 1500 kč. 

Co nabízí PohanDezign 

Když jsme se poprvé setkali s kamenným dřevem, byli jsme uchváceni. Nejen kvůli tomu, že střed Evropy není (ani nebyl) aktivní na živelné katastrofy takových rozměrů, jaké vyžaduje tento proces. Proto je u nás vzácné najít zkamenělé dřevo původním přírodním způsobem. Vyhlédli jsme si dodavatele, který umí vyrobit a zpracovat jeho syntetickou verzi. První z naší nabídky je malý svícen, který je cenově dostupný a přitom nese symboliku historie. Určitě není poslední.. ->

kamenné dřevo detail.jpg