0 Kč

Světle Azurový Móda Úvodka na Facebook.jpg

Vodní hyacint (Tokozelka nadmutá)

Návrh bez názvu (7).jpgNávrh bez názvu (9).jpg

Ohromující koberec šťavnatě zelených listů vlnících se na hladině jezera či zákoutích řek. Kolem břehu se prochází na dlouhých nohách volavky a hledají drobné vodní živočichy k zakousnutí. Poklidná představa, dokud se nepodíváme pod hladinu.

Z okrasné květiny nezkrotitelná divočina

Divoká houšť přitom začne bujet i z malého úlomku stonku. Tokozelka, nebo i také Vodní Hyacint, se rozrůstá neuvěřitelnou rychlostí. Při přívětivých podmínkách může svůj objem zdvojnásobit během 12 dní. Pevné stonky a husté kořeny vytlačují původní faunu a jsou i nevhodné pro endemické prostředí vzácných živočichů. Naprosto devastující je pro lodní dopravu a dravé ryby, které často potřebují rychleji tekoucí vodu. Narušuje také rybolov a zemědělství, jelikož rychle zarůstá zavlažovací kanály. Přesto je na mnoha místech žádoucí, a to nejen pro její pozdější využití k výrobě, ale i rychlý nárůst biomasy. Vodní hyacint má také báječné filtrační vlastnosti. Absorbuje z vody těžké kovy, a proto se často kontrolovaně pěstuje v blízkosti pitné vody či jiných žádoucích míst. Vodní Hyacint můžeme najít na všech tropických kontinentech, v Evropě je to zejména Itálie, Portugalsko a Španělsko. Rostlina zastavuje růst při 10-15°C a v mrazech hyne. 

Návrh bez názvu (8).jpg

Návrh bez názvu (10).jpg

Zpracování a využití

Stonky této invazivní rostliny se mohou využívat mnohými způsoby. Neoplývají však velkou pevností jako například konopí a tak bývá užitek spíše dekorační či pro lehkou práci. S báječným nápadem přišli odborníci na ruční zpracování papíru ve Zdislavě na Liberecku. Zjednodušeně zde hyacint vaří a melou na kaši, která se poté rozprostře na síta, lisuje a suší. Tuto technologii přenáší do Keni, kteří mají u Viktoriina jezera zásob hyacintu dostatek. Řeší tím i další problémy. Keňané budou mít nové možnosti obživy a zpracováním invazivní rostliny se obnoví původní ekosystém Viktoriina jezera, které živí statisíce lidí. 

Další nejčastější zpracování je sušení stonků a splétání podobně jako ratanu. Hyacint je měkčí, hodí se na drobnější věci, či je vyztužován pevnějším materiálem. U nás lze sehnat v podobě různých košíků, podnosů, prostírání, dekorativních provazů apod.